Drobečková navigace

Úvod > O obci > Stručně o obci

Stručně o obci

Vítejte v Radkovech ležících asi 12 km východně od Přerova nedaleko Dřevohostic, v mírné pahorkatině podhůří Hostýnských vrchů. Je to nevelká malebná obec se 149 obyvateli. Obec je součástí mikroregionu Moštěnka a zaujímá katastrální území o rozloze 253 ha. Obec se nachází v nadmořské výšce 170 metrů.

První písemná zpráva pochází z roku 1371. Během dlouhé historie obec spadala pod různá panství - vladyky z Dobrotic, hrad Luková, Cimburky z Tovačova, Žerotíny a jiné. Roku 1412 je poprvé připomínán dodnes stojící mlýn. Roku 1800 celá ves vyhořela a poté ji zničilo ještě několik rozsáhlých požárů. Střípkem z historie je čin statečných občanů Radkov, kteří ukryli za 1. světové války zvon z místní kaple a zachránili jej tak před válečnou rekvizicí rakouských úřadů. Od roku 1848 do roku 1976 byla obec samostatná, poté přešla pod Dřevohostice, ale od roku 1990 má opět vlastní samosprávu.

V Radkovách je několik významných budov a drobných sakrálních staveb. Patří mezi ně kaple sv. Dominika z roku 1872 a budova bývalé školy z roku 1896, nyní obecní úřad. Mezi památky se rovněž řadí několik historických křížů a soch svatých. V současné době se v obci nachází  již jen pohostinství a místní lidová knihovna. Ze spolků zde funguje pouze Sbor dobrovolných hasičů. O kulturu v obci se starají především radkovští hasiči, jejichž sbor zde působí od roku 1938, spolu s kulturní komisí obecního zastupitelstva. Společně pořádají plesy, zábavy, vodění medvěda a různé jednorázové kulturní akce. Malebné okolí obce je celoročně využitelné pro rekreační sporty. Provozuje se zde  např. cykloturistika po síti polních a lesních cest, pěší turistika, rybaření a koupání.