Nejen poddanstvím a válkami v minulých staletích strádali obyvatelé naší vesnice,
ale i přírodními živly byli pronásledováni a stíháni tak, že často museli vesnici takřka z
popelu vyhrabávat po ničivém požáru a znova zase budovat.
Nejen oheň, ale i voda často svými záplavami působila hodně Škody. Poněvadž potok, který protéká pod naší vesnicí, sbírá vodu ze širokého okolí a jeho řečiště bylo a místy ještě je velmi klikaté, takže v některém úseku se obrací do zpátečního směru, působily přívaly vody po prudkých a náhlých deštích nebo po náhlém tání ledu a sněhu záplavy, mnohdy odnesly i úrodu. Voda se rozlévala často po celé Šíři luk, od Lhoty až za mlýn k Dřevohosticím a v dolní části obce až po č. 13. Také potok protékající obcí, který sbírá vodu z větší části katastru obce, v době přívalu vody se rozléval na návsi; voda vnikala do kaple a obydlí stojících blíže potoka.
V r. 1957 dne 13. srpna v 10 hodin večeř se přihnala náhle ve směru od Přerova prudká bouřka s kroupami a větrnou smrští, která nadělala mnoho škody na budovách, polích a stromoví. Byla otrhána a rozbita krytina na střechách, vytlučena okna, stržena věž na kapli, silné stromy vyvráceny a slabší ukrouceny nebo vyrvány i s kořeny a odneseny. Poněvadž bylo již téměř po žních, byly poškozeny nejvíce pícniny, brambory a řepa. Zajímavé přitom bylo, že tato bouře se hnala jen ohraničeným pásmem a zasáhla nejvíce dolní část obce a severovýchodní část katastru. V obci není pamětníka takové pohromy.
V poslední době naši obec postihla opakovaně třikrát povodeň, při které byly zatopeny hospodářské budovy i obytné místnosti v č. 2, 3, 29, jednou i částečně vč. 14,15,16. První byla 30. dubna 1974, druhá 24. května 1990, třetí 7. června 1995. Stalo se to pokaždé, když na polovině katastru byla naseta cukrovka, po rozorání polních cest a vytvoření velkých honů v r. 1973.
Také různé choroby a epidemie byly častou metlou pro obyvatele vesnice. Po první světové válce rozšířila se nakažlivá a zákeřná choroba - chřipka. Říkalo se jí tehdy "španělská chřipka"; v r. 1969 se rozmohla jiná chřipka - "Hongkong", po níž hodně následují zápaly plic a onemocnění horních cest dýchacích. O moru v naší obci není písemných záznamů. Rovněž tak nakažlivé nemoci dobytka byfy dosti častým a nevítaným hostem.Sliníavka a kulhavka hovězího a vepřového dobytka působila citelné ztráty. Zvláště rok 1938 zůstal v paměti občanů; slintavka a kulhavka se silně rozšířila a obce - i naše - byly uzavřeny a styk obyvatel velmi omezen. Ze zamořených hospodářství se nesměl nikdo vzdálit ani na nákup do obchodu. Ztráty na dobytku byly značné.
U vepřového dobytka se šířila nakažlivá obrna. Zvíře přestalo přijímat potravu, potácelo se, ochromlo a muselo být co nejdříve poraženo. Někdy však zviře uhynulo dříve než je mohli porazit.
Z toho, že naši předkové ze všech těch pohrom vyvázli a spěli k dalším úspěchům, můžeme se domnívat, že to byli lidé přičinliví, houževnatí, pracovití a vytrvalí. Vždyť po všech těch pohromách, které je stíhaly, neskládali ruce v klín, ale vždy znova a znova se pouštěli do práce a budování. Milovali svou ves a vážili si svých rodných brázd, které téměř holou rukou obdělávali, aby z nich vydobyli co největší kus chleba pro sebe, svoji rodinu a celý národ.
Proto můžeme sledovat v dějinách naší obce staré rody, které se po staletí udržely svými potomky na jednom místě, na jednom Čísle, až do nynější doby. Jsou to od r. 1749 č. 12 - rod Chlápků, č. 18 - rod Baďurů, č. 21 - rod Chytilů. Od r. 1772: č. 3 - rod Chytilů, č. 5 - rod Vrtělků, č. 13 - rod Zemánků, č. 17 - rod Mikešků.
Byli nejen vytrvalí v zajišťování svých hmotných statků, ale nezapomínali rozvíjet se a obohacovat ani po stránce kulturní.
Radkovy 38
751 14 Dřevohostice
Úřední hodiny pro
veřejnost jsou každé
první pondělí v měsíci
od 16:00 - 18:00 hod a
první úterý v měsíci
od 17:00 - 19:00 hod
00636517
5x7bree